День Соборності
Щороку 22 січня Україна відзначає День Соборності. Офіційно це свято встановлено 21 січня 1999 року Указом Президента України № 42 «Про День соборності України».
З кінця XVII століття наші землі були розділені між різними імперіями, тож їх соборність (тобто об’єднання в одне державне ціле) для українців стала вершиною прагнень суспільного життя.22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві, у першу річницю незалежності УНР, у святковій атмосфері відбулося проголошення «Універсалу Директорії Української Народної Республіки» (його ми символічно називаємо Актом Злуки). Будівлі в центральній частині міста прикрашали національні прапори, вхід до Софійського майдану оздобили тріумфальною аркою з гербами УНР і ЗУНР. Під музику на центральні вулиці стікалися десятки тисяч мешканців столиці і численні гості. Хор під керівництвом Кирила Стеценка в супроводі оркестру заспівав «Ще не вмерла Україна».І настав історичний момент – міністр закордонних справ ЗУНР Лонгин Цегельський оголосив грамоту, ухвалу УНРади, і передав її голові Директорії Володимиру Винниченку. У відповідь член Директорії Федір Швець зачитав Універсал: «<…> Віднині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України, Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина й Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися віковічні мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України. Віднині є єдина незалежна Українська Народна Республіка <…>».
Соборність і сьогодні залишається на порядку денному національних завдань. Ідея територіальної цілісності країни поєднується з ідеями духовної згуртованості. В умовах сучасної російсько-української війни соборність набуває більшого символізму та гостроти, адже нині, як ніколи, українцям потрібно об’єднуватися заради майбутнього. Єдина в баченні власного майбутнього нація неодмінно відновить і соборність території.